Lutnia – pasja i tradycja 1918-2018

13 września 2018

W tym roku nasz chór wyśpiewał sobie sto lat!

Obchody 100-lecia istnienia to dla chóru wielka przyjemność i powód do dumy, zwłaszcza dla zespołu z małego miasteczka. Dla nas uroczystość jest tym większa, że łączy się z rocznicą odzyskania niepodległości, dlatego też jest to rok obfitujący w godne okazji wydarzenia kulturalne – już za tydzień kolejne z nich!

Specjalnie z okazji jubileuszu przygotowaliśmy wystawę poświęconą ciągłości tradycji śpiewaczej w Strumieniu i wielopokoleniowej pasji wspólnego muzykowania. Zbliżenie na fenomen strumieńskiego śpiewania z pokolenia na pokolenie, a przede wszystkim to, że w małym miasteczku od wieku żyje i dobrze się ma tradycja wspólnego śpiewu, tworzą ją zwykli ludzie, tacy jak my. Przez wiek wrosła w miasto, w rodziny.

Wystawa prezentuje ciągłość tradycji chóralnej, która nie byłby możliwa, gdyby nie pasja i odwieczne wsparcie zza kulis, nasi bliscy. Skierujmy na nich światło! Niech świętują razem z nami! Równie ważnymi bohaterami naszej opowieści są drodzy Seniorzy – przedstawieni w czarno-białych portretach Dagmary i Mariusza Gruszków subtelnie i zarazem w wyrazisty sposób przywołują motyw kontynuacji wielopokoleniowej pasji. Dopełnieniem całości są przedstawione w formie drzew najstarsze rody lutniowe oraz gratka dla wielbicieli archiwaliów – ważną część ekspozycji stanowią cenne eksponaty archiwalne, w tym dokumenty rękopiśmienne z okresu międzywojennego, zapisy nutowe oraz ciekawostki ukazujące fenomen długowieczności „Lutni”.

 

Spotkanie umili muzyka instrumentalna na żywo, nie zabraknie także wspólnych śpiewów i wspomnień ożywionych archiwalnymi nagraniami wykonań.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów „Lutni”, członków Towarzystwa oraz sympatyków muzycznej tradycji Strumienia!

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 22 września 2018 roku o godzinie 17.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu, ponadto wystawa będzie otwarta dla zwiedzających:

24 IX–15 X – ekspozycja w holu głównym emgoku

20 X–20 XI – ekspozycja w Galerii Pod Ratuszem

W dniu koncertu jubileuszowego (20 X 2018 r.) zapraszamy do Galerii w godz. od 13.00–18.30

 

Dofinansowano z budżetu gminy Strumień w ramach środków na wspieranie realizacji zadań przez organizacje pozarządowe.

Dodaj komentarz